نویسنده: خانم تئو پائولین نیستر

استوارت وقتی نوجوان بود برای خریدن وسایلی برای آتیش بازی به اتفاق دوستش وارد فروشگاهی شدند که دختر بسیار جذابی در آنجا کار می کرد. استوارت با حجب و حیا از خانوم پرسید که آیا ترقه برای آتیش بازی دارند؟  دختر خانوم خیلی آرام، از فرق سر تا پای استوارت را برانداز کرد و با صدای عشوه گرانه گفت عزیزم، اینجا فقط من را برای آتیش بازی داره. استوارت حسابی دست و پاشو گم کرده بود و آنطور که به من گفته، در آن روز به سرعت فروشگاه را ترک کرده است. استوارت اعتقاد دارد که برای برداشتن اولین گام در دوستی همانند یک جوجه احساس ضعف و ناتوانی می کند و به این امر اقرار دارد که بیشتر پیشنهادهای دوستی در ابتدا از طرف خانوم ها به او شده است.

 اگر چه من دختر فروشنده را به دلیل  راحتی بی باکانه اش تحسین می کنم ولی تمایل دارم همانند کاترین 41 که یک پرستار است رفتار کنم، او تمام عمرش این حرف را شنیده بود که یک دختر خوب و با شخصیت نباید در دوستی، اولین گام را بردارد. اما دوسال قبل، کاترین تصمیم گرفت بر روی این اعتقادش خط بطلان بکشد و به مردی که در سایت دوستیابی مچ، پروفایلش حسابی چشمش را گفته بود، پیشنهاد دوستی بدهد.

کاترین می گوید حقیقتا این کار برای من خیلی سخت بود که اولین گام رادر دوستی بردارم. من در خانواده یک کاتولیک بزرگ شده بودم که پدرم بازنشسته نیروی دریایی بود و چهار دختر در خانه داشت. پدرم اعتقاد داشت که اگر خانوم ها، مردها را به اسم صدا بزنند این فکر در آقایون خطور می کند که این خانوم فردی است که هر کسی راحت می تواند با او رابطه داشته باشد. پدرم چون دوست نداشت به زعم خودش یک گروه از دخترای فاحشه در خانه داشته باشه، هرگز لاله گوشامون را سوراخ نکرد و اجازه نمی داد که آرایش کنیم. اما با این حال کاترین، به آن مرد پیشنهاد دوستی داد و در حال حاضر رابطه عشقولانه محکمی با او دارد. تمام دخترهای باشخصیت همچون کاترین می توانند شانس خود را امتحان کنند و خودشون را از افکار کلیشه ایی که در اذهان افراد جامعه ریشه دوانده است که باید اولین گام را در دوستی آقایون بردارند، نجات دهند.

 خیلی از خانوم ها همچون کاترین اعتقاد دارند که نمی توانند منتظر باشند تا شخص مورد علاقه شان سر برسد و پیشنهادی به آن ها ارائه دهد، آن ها بر این اعتقاد هستند که ممکن است به سه دلیل آقایون گام اول را در دوستی برندارند، در ادامه سه نوع از این احتمالات را مطرح می کنیم: 

1- برخی مردها در لاس زدن تبحری ندارن

برخی مهارت ها برای شروع دوستی خیلی مهم هستند مانند لاس زدن، این مهارت ها با مهارت های که برای یک دوستی پایدار لازم است کاملا متفاوت است. مرد مورد علاقه شما ممکن است از مهارت های یک دوستی پایدار کاملا برخوردار باشد ولی مهارت های لازم را برای شروع دوستی نداشته باشد (البته اگر فکر می کنید این آقایون می توانند فردی مناسب برای دوستی خانوم ها باشند).

 دوست من استوارت را بخاطر بیاورید؟ استوارت به آن دسته افرادی تعلق داشت که مهارتی در شروع دوستی ندارد. استوارت می گفت که بارها برای دوستی پیش قدم شده بوده ولی نتوانسته در جلب نظر طرف مقابل موفق شود. دوست دختر قبلیش به استورات گفته بود که او از مهارت لاس زدن بی بهره است. مهارتی که بیشتر افراد برای پذیرش دوستی به آن توجه می کنند. استورات اعتقاد دارد به دلیل فقدان چنین مهارتی، تقریبا بیشتر پیشنهادهای دوستی یا از طرف خانوم ها بوده و یا در مواقعی از طرف او انجام شده است،  که به دلیل شرایط پیش آمده، احتمال پذیرش دوستی خیلی زیاد بوده است.

2- برخی آقایون جرات طرح کردن پیشنهاد دوستی را ندارند

اصطلاح شما از گروه بیرون شدید را به خاطر آورید اگر بخواهید فکرش هم بکنید از گروه بیرون می روید. با چنین طرز فکرهای احمقانه ایی ما بزرگ شده ایم، اینها تردیدهای در فکر آقایون ایجاد می کند و آن ها را در گمان های شکننده خود به یقین می رساند.  برای نمونه یک آقا با دیدن خانومی که مورد علاقه اش است، به ذهنش به ترتیب موارد ذیل خطور می کند:1- آن خانوم زیبا را نگاه کن 2- اگر یک لحظه، اگر بتوانم بروم پیشش و  ... 3-  اما اگر به من بد و بیراه بگه(مثل ریگی در کتاب آرچی یا لاگو در اوتلو) پس آن خانوم را فراموش کن و به چیزای دیگه فکر کن.

در حقیقت به همین دلیل تام شوهر فعلی سارا در ابتدا پیشنهاد دوستی را مطرح نمی کرد. 15 سال پیش هر دوی آن ها در  صنعت موسیقی کار می کردند. تام که الان 44 ساله و به عنوان یک روان درمان مشغول به کار است واقعا سارا را عصبی می کرد. سارا با خود فکر می کرد که اگر تام او را دوست دارد باید این را به او بگوید برای همین من هم هیچ کاری برای نزدیک شدن به او انجام نمی دادم چون من بر اساس داشته هایم اینطور فکر می کردم که نباید کاری انجام دهم.

اما در حقیقت تام یک روز با شجاعت تصمیم گرفته بود به سارا زنگ بزند و او را به برای بیرون رفتن دعوت کند. اما هم اطاقی سارا به او گفته بود که سارا برای تعطیلات آخر هفته به سانتافه رفته است. تام به یقین می رسد که کسی که برای تعطیلات آخر هفته به سانتافه می رود حتما باید دوست پسر داشته باشد. تام حسابی مایوس می شود و دیگر جرات پیشنهاد دادن به سارا را در خود نمی بیند. یک سال بعد از آن در یک مهمانی، سارا با تام همصحبت می شود در این موقعه سارا تصمیم می گیرد که اولین گام را در دوستی بردارد و به او می گوید شما تا حالا دلت نمی خواسته من را به بیرون دعوت کنید؟ تام با خوشحالی جواب می دهد الان دلم می خواهد و او را دعوت کرد. آن ها 15 سال است که بعنوان زن و شوهر با یکدیگر زندگی می کنند.

3- برخی آقایون ممکن است خاطره بدی از دادن پیشنهاد دوستی داشته باشند

شاید شما هم مثل سارا فکر کنید و پیش خود بگویید اگر او مرا خیلی دوست داشت حتما من را به بیرون  دعوت می کرد. اما قبل از اینکه او را به این دلیل که اقدامی انجام نمی دهد متهم کنید باید به این نکته توجه کنید شاید او به دلیل عدم پذیرش پیشنهاد دوستی توسط شخصی دیگر، سابقه بدی در ذهنش شکل گرفته است و یا شاید با یک دوست قدیمی تازه به هم زده باشد، برای همین او ممکن است در دادن پیشنهاد دوستی به شما تردید داشته باشد.

حقیقتا اولین گام برای خانوم ها برای دادن پیشنهاد دوستی به آقایون لازم نیست دعوت به بیرون باشد. خانوم ها می توانند سرصحبت را با فرد مورد علاقه شان در خصوص موارد عمومی همچون صحبت در خصوص اخباری که در جامعه است یا اینکه آخر هفته چه اتفاقی افتاده است شروع کنند. سارا می گوید: روش من برای برداشتن اولین گام به خوبی جواب داد؛ اما زمینه چینی های انجام شده قبلی، باعث شد که برداشتن چنین گامی به سهولت انجام شود.

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

امتياز به مطلب

موضوعات مرتبط: مطالب متنوع

تاريخ : پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ | 16:41 | نویسنده : میلاد |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.